TÜRKÇE ENGLISH

Tarım - Hayvancılık

Hayvan Besleme

Magnezyum bütün canlı türlerin temel gıda maddesi olarak bilinir ve sağlık alanındaki sayısız faydalarıyla son derece önemlidir. Beslenme döngüsü içindeki magnezyum eksikliği birçok sağlık problemlerine neden olmaktadır;

-       Kas kasılmaları ve titremeleri

-       Sendeleme belirtileri

-       Hızlı soluma

-       İştah kaybı ve buna bağlı birçok düzensizlikler

-       Büyüme döneminde iskelet deformasyonu ve gelişme & büyüme gecikmesi

-       Süt azalması

Bu problemlerin çözülmesi ve magnezyum eksikliğinin önlenmesi için büyükbaş hayvan ve koyunların özellikle emzirme ve otlama dönemlerinde günlük yem tüketimlerinin içerisine magnezyum oksit (MgO, Kalsine Manyezit) ilave edilmesi oldukça önemlidir.

 

Ürünlerimiz: AK 80, AK 82

  

Teknik ürün bilgileri için lütfen temasa geçiniz.

Gübre

Magnezyum klorofilin ana bileşenidir. Her klorofil molekülü bir magnezyum atomu bulundurur. Klorofil molekülünün yapı maddesi oluşturması nedeniyle yeterli magnezyum bulunmaması durumunda fotosentez olmaz. Bu durumda bitkide zayıf gövde, uzun saçaklı kökler, yapraklarda yukarı doğru kıvrılma ve hasat öncesi meyve dökülmesi görülecektir. Magnezyum bitkinin güneşten azami derecede faydalanmasını sağlayarak iyi gelişmesini teşvik eder. Uzun ömürlü, canlı renklere sahip sebze ve meyveler için magnezyum önemlidir. Yaprakların direncini artırarak hastalıklara karşı direnç sağlar. Özellikle yağış alan kumlu asitli topraklarda eksikliği görülür. Bu nedenlerden toprağa uygun şekilde magnezyum oksit (MgO, Kalsine Manyezit) verilmelidir.

 

Ürünlerimiz: AK 80, AK 82

 

Teknik ürün bilgileri için lütfen temasa geçiniz.